Ako si vybrať sonar?

Sonary si nájdu najväčšie využitie pri love na väčších vodných plochách a na mori. Rozhodne majú pri love najrôznejších druhov rýb svoje opodstatnenie, ak po nich siahnete, možno budete príjemne prekvapení tým, čo všetko o revíre dokážete ľahko zistiť. V mnohých prípadoch na ryby bez sonaru ani nemusíte jazdiť.

Sonary si nájdu najväčšie využitie pri love na väčších vodných plochách a na mori. Rozhodne majú pri love najrôznejších druhov rýb svoje opodstatnenie, ak po nich siahnete, možno budete príjemne prekvapení tým, čo všetko o revíre dokážete ľahko zistiť. V mnohých prípadoch na ryby bez sonaru ani nemusíte jazdiť.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Základný princíp sonarov

Tieto prístroje pracujú na princípe odrazeného a späť prijatého lúča alebo zvuku. Označenie - SONAR je skratkou niekoľkých slov. Je to sound (zvuk) + Navigation (navigácia) + Ranging (rozradenie). Ide jednoducho o to, že signál (vysielaný zvuk či lúč) sa odráža od predmetov a vracia sa k sonde, ktorá vykoná hodnotenie, vďaka čomu dokáže zmapovať profil dna, prípadné prekážky, vodný porast aj prípadnú prítomnosť väčších rýb.

Systémy na báze spätne prijímaného odrazu boli pôvodne vyvinuté pre navigáciu morských ponoriek a zisťovanie inak ťažko objaviteľných prekážok. Na tomto princípe, ktorý používa k svojej navigácii aj netopier, začali vedci pracovať už na začiatku dvadsiateho storočia. Prvý patent na systém spracovania zvukových odrazov dostal už v roku 1913 nemecký fyzik Alexander Behm. Vojenský výskum priniesol značné prostriedky a tak radary a sonary boli veľmi presné. Z rovnakého princípu vychádzajú aj sonary pre rybárov, navyše sú rozšírené o mnoho zaujímavých funkcií.

Čo všetko možno vidieť pomocou sonaru

Veľmi záleží na zvolenej rybolovnej metóde a pochopiteľne aj na našich možnostiach pri používaní týchto prístrojov. Optimálne údaje získame pri sondovaní z loďky alebo iného plavidla, pomerne dôležité poznatky ale možno získať pri love z brehu pomocou nahadzovacieho sonaru. Podľa typu sonaru môžeme získať jednoduchý alebo značne prepracovanejší obraz a k tomu sa dozvieme veľa ďalších, pre rybárčenie veľmi dôležitých informácií.

Čo nás určite bude zaujímať ako priorita číslo jedna je tvar dna, terénne zlomy a zatopené prekážky. Práve to sú miesta, kde sa ryby s obľubou zdržujú a súčasne tu musíme byť opatrní, aby sme o svoje nástrahy neprišli. Samozrejme budeme chcieť vidieť aj ryby, to tiež nie je vylúčené. Veľké ryby sa zobrazia veľmi presne, aj pri stredných veľkostiach dokáže kvalitný prístroj rozlíšiť druh a približne udať veľkosť, malé ryby zbadáme skôr ako kŕdeľ, menej znalý rybár by tento spôsob zobrazenia mohol považovať za obrie monštrum, tvar a pohyb kŕdľa, ale býva trochu nekonkrétny a tak prístroj čoskoro údaj spresní. 

Pretože sonar nám veľmi presne zobrazí tvar dna a hĺbku v požadovanom mieste, ukáže nám tiež bez problémov hĺbku, v ktorej sa ryby zdržujú. Ďalej sa môžeme dozvedieť zaujímavé informácie o teplote vody v rôznych hĺbkach a podľa typu sonaru aj ďalšie informácie. Ani ten najdokonalejší prístroj vám pochopiteľne úlovok nezaručí, ale výrazne môže ovplyvniť výber miesta a spôsobu lovu, čo k úlovku nemalou mierou môže prispieť. Zobrazenie na LCD displeji sa výrazne líši, luxusné modely dokonca ponúkajú veľké farebné obrazovky, kde je možnosť súčasného zobrazenia viacerých údajov naraz a tak si ušetríme neustále prepínanie režimu. Vďaka zabudovanému systému GPS možno zadať presné súradnice požadovaného miesta (ak ich poznáme, býva to občas údaj na nezaplatenie!). Prípadne úspešné miesto do pamäte prístroja uložiť a nabudúce ľahko vyhľadať s maximálnou presnosťou.

Sonary sú už aj v 3D či priestorový obraz

Priestorové zobrazenie (označované najčastejšie skratkou 3D) sa nevyhlo ani technológii, ktorá je používaná pri sonaroch. Signál je vysielaný zo zdroja a prijímaný sondou, podľa meškania niektorých odrazov potom vzniká priestorový obraz. Moderná technológia používa veľmi často pri sofistikovanejších modeloch princíp dvoch i viacerých vysielaných lúčov, získaný obraz je potom značne presnejší a dozvieme sa mnoho dôležitých podrobností. Tie najdokonalejšie prístroje nám dokážu vykresliť podvodný svet naozaj veľmi reálne takmer ako keby sme použili podvodnú kameru.

Najjednoduchšie prístroje postačia komukoľvek, nie sú drahé a poskytujú základné údaje o dne a teplote vody. Ak potrebujete využiť služby modernej techniky len občas, postačí vám aj niektorý zo základných modelov. Ak sa stane časom sonar vaším nerozlučným spoločníkom, pomocníkom a sprievodcom po dobre známych i novo objavovaných vodách, potom iste časom siahnete po niektorom zo špičkovejších modelov. Tie zvládajú veľmi dobre napríklad pohotovú identifikáciu zobrazeného druhu rýb, možno na nich nastaviť alarm, ktorý vám pomôže vyhnúť sa nežiaducim plytčinám či naopak príliš hlbokým miestam a vyhľadávať presne také, kde chcete loviť. Súčasne nás alarm môže upozorniť aj na objavujúce sa ryby alebo zmenu ich aktivity či presun do odlišnej hĺbky. S displejom pre lov za horších svetelných podmienok iste oceníme aj nastaviteľné podsvietenie.

Sonda pripojená pomocou káblu alebo nahadzovacia

Pre získanie údajov potrebuje sonar pochopiteľne nejakú jednotku, ktorá sa postará o vyslanie a aj príjem signálu a tak umožní mapovanie reliéfu dna i dianie pod hladinou. K tomu slúžia takzvané sondy. Podľa typu ich môžeme zjednodušene rozdeliť do dvoch základných kategórií - pevná káblová a nahadzovacia sonda. Vďaka tomu, že voda veľmi dobre vedie akustické aj ďalšie signály, je prenos rýchly a kvalitný. Získame teda naozaj ucelený obraz o podvodnom svete. Spoľahlivým spôsobom je prenos signálu zo sondy pomocou kábla, bezdrôtové pripojenie nám zase umožňuje oveľa väčšiu mobilitu až do vzdialeností okolo 100m a u špeciálnych zariadení i viac.

Sonary s káblovým snímačom sú vďaka prepojeniu veľmi presné, nedochádza k rušeniu a interferenciám, ktoré pri bezdrôtovom prenose môže pôsobiť počasie, bežiaci motor lode a niektoré ďalšie nežiaduce vplyvy. Rozvíjanie a navíjanie kábla znamená prácu a zdržania navyše, rovnako tak manipulácia s odmotaným káblom, pri nešetrnom zaobchádzaní môže dôjsť k jeho poškodeniu. Pri morskom rybolove vo veľkých hĺbkach môže niekedy dochádzať ku skresleniu údajov vplyvom prúdov či inej hustoty slanej vody (špičkové sonary majú možnosť prepnutia režimu sladkej a slanej vody).

Druhým variantom je nahadzovacia sonda, ktorá je k sonaru pripojená bezdrôtovo (obsahuje teda ešte ďalší vysielač a prenos je občas rušený), jej výhodami je vylúčenie zdĺhavej a nie moc obľúbenej manipulácie s káblom a i veľký dosah (pri špičkových prístrojoch viac ako 180 metrov vzdialenosti od prijímača). Upevníme ju najlepšie na naozaj pevnú šnúru a na odhodenie použijeme silnejší prút s navijakom. Ak skúmame priestor pod loďou, stačí ju spustiť pomocou navijaka či pripevniť šnúrou o čln. Pri love z brehu ju nahodíme a pri love ju môžeme nechať plávať na hladine (ak je vybavená plavákom). Nechávať ju klesnúť na dno nie je vhodné, s vyslobodzovaním by mohol byť problém (vo väčšine prípadov však nahadzovacie sondy obsahujú v sebe zabudovaný plavák).